Před 66 lety se narodil Patrick Swayze

18. srpna 2018 v 20:22 |  Články

Patrick, celým jménem Patrick Wayne Swayze, se narodil v Houstonu 18. srpna 1952. Jako syn známé tanečnice a choreografky Patsy Swayze, která vedla v Houstonu taneční školu, se věnoval od dětství za její asistence pohybové průpravě. V jejím zdokonalování pokračoval posléze v New Yorku v Harknessově a Joffreyově baletních školách a jako člen souboru Eliota Felda. Na sportovní stipendium vystudoval San Jacinto College v Houstonu.
Profesionální uměleckou kariéru zahájil úlohou čarovného prince v zájezdové show Disney on Parade, ale upozornil na sebe teprve na Broadwayi ústředním partem tanečníka Dannyho Zuka v muzikálu Pomáda Dřív než se výrazněji uplatnil před film. kamerou, vystupoval v TV, kde mu přinesla popularitu postava plantážníkova syna Orryho Maina, džentlmena a důstojníka armády Konfederace, jednoho z hrdinů historického seriálu Sever a Jih.

První větší film. roli, maloměstského rebela Darrela Curtise, vytvořil v dramatu o soupeření mládežnických gangů 50. let Outsideři (r. F. F. Coppola). Hvězdu z něho učinil světově úspěšný taneční snímek Hříšný tanec (Dirty Dancing) režiséra E.Ardolina. Mohl tu dokonale využít své taneční i herecké schopnosti v postavě Johnnyho Castlea, tanečního instruktora z prázdninového letoviska. Pro svou ženu také napsal píseň She's Like the Wind (Ona je jak vítr).Která zazněla i ve filmu.
Svou tělesnou zdatnost posléze prokázal v úloze krále mořských vln Bodhieho, přátelského vůdce losangeleského gangu surfařů, podezřelých z přepadení mnoha bank, v kriminálním thrilleru Bod zlomu. Ve zcela odlišné poloze se představil v duchařské komedii Duch režiséra J. Zuckera,
kde se zjevuje jako duch násilně zesnulého bankovního úředníka Sama Wheata, který naváže spojení se světem živých prostřednictvím média - bizarní černošky v podání nezapomenutelné Whoopi Goldberg
Z jeho dramaticky náročnějších rolí vyniká postava amerického lékaře Maxe Lowea, hledajícího ztracenou rovnováhu a smysl života v chudobě indické periferie, v psychologickém snímku Město radosti. Od 1975 je Patrick Swayze ženatý s finskou tanečnicí a herečkou Lisou Niemi po jejímž boku hrál ve sci-fi filmu Ocelový úsvit a také ve filmu One Last Dance.(r.L.Niemi)

Patrick Swayze zemřel 14. září 2009, ve věku 57 let podlehl rakovině slinivky.

Sourozenci:
Vicky Lynn - sestra (zemřela)
Donald Carl - bratr
Sean Kyle - bratr
Bambi (Bo Ra Song) - sestra (Korejka, adoptovaná)

Rodiče:
Patty Helen Swayze - matka
Jessie Wayne Swayze - otec (zemřel)


https://image.tmdb.org/t/p/w300_and_h450_bestv2/b5G8AGP609DsUeokQ1asnqYJBSl.jpg

https://www.stayathomemum.com.au/cache/860x380-0/wp-content/uploads/2015/09/swayze-dancing-1.jpg

https://pmcvariety.files.wordpress.com/2016/07/dirty-dancing.jpg?w=1000

https://www.panorama.it/wp-content/uploads/2016/07/film-baci-ghost-1000x600.jpg

https://www.bz-berlin.de/data/uploads/multimedia/archive/00123/Swayze_Whoopi_Goldb_123401a-768x432.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama